Wybielanie

Wybielanie zębów

Każdy chce mieć piękny uśmiech i białe zęby. Niestety wraz z wiekiem i przy nie do końca prawidłowej higienie jamy ustnej i zębów te ostatnie zęby ciemnieją i przebarwiają się. Kawę, czerwone wino, herbatę, papierosy czy też rozmaite leki często powodują bardzo nieestetyczne przebarwienia. Regularne mycie i dbanie o zęby usuwa ich część, ale przebarwienia, które wniknęły głęboko w strukturę zęba trzeba usunąć w inny sposób. Pasty wybielające, specjalne paski na zęby, czy preparaty dostępne w drogeriach są średnio skuteczne, a stałe stosowanie past ścierających, sprzedawanych jako tzw. wybielające może zaszkodzić zębom i doprowadzić do abrazji, czyli starcia powierzchni zębów.

Wykonujemy wybielanie zębów dwoma sposobami: wybielanie zębów lampą SWIDENT i wybielanie nakładkowe.

Wybielanie zębów lampą Swident

lampa wybielająca Jeżeli po zabiegu usunięcia kamienia nazębnego i piaskowaniu zęby posiadają nieestetyczne przebarwienia lub jeśli kolor zębów jest zbyt ciemny proponujemy Państwu zabieg wybielania lampą Swident. Dotyczy to osób których zęby zostały przebarwione paleniem tytoni, piciem kaw, herbat, tetracykliną czy też fluorem. Ta technika wybiela zęby natychmiastowo. Zabieg trwa od 30 do 45 minut. Polega na trzykrotnym nałożeniu żelu wybielającego na zęby. Żel ten zawiera katalizator, który zostaje zaktywowany specjalną lampą Swident. Po wybieleniu zęby stają się jaśniejsze od 5 do 14 tonów według skali VITA.

wybielanie Po zabiegu wybielania obowiązuje tzw. biała dieta do 48 godzin po wybielaniu. Należy zaprzestać palenia papierosów, picia kawy, herbaty, coli, czerwonego wina i soków owocowych. Efekt wybielania utrzymuje się zwykle od 2 do 3 lat. Zależy od predyspozycji pacjenta, przestrzeganej higieny jamy ustnej oraz od sposobu odżywiania się.

Wybielanie zębów nakładkowe

Inną metodą wybielania zębów jest metoda wybielania nakładkowego. Zabieg rozpoczyna się od pobrania wycisków w celu wykonania nakładki tzw. szyny wybielającej. Nakładka ta jest wykonywana indywidualnie dla każdego pacjenta. Na następnej wizycie pacjent otrzymuje żel wybielający, który powinien nakładać na nakładki w zależności od wskazań nocą lub w ciągu dnia. Lekarz wyjaśnia pacjentowi jak go aplikować do nakładek i na jaki czas je zakładać. Kuracja trwa od 3 do 10 dni, w trakcie której są zalecane wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Należy pamiętać, że uzupełnienia protetyczne i wypełnienia pozostają bez zmian. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru istnieje możliwość ich wymiany na jaśniejsze.